Executive Committee

Co-Chairs (2020)

Hon. Tina Maria Rago
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107-5157
(215) 560-2488

Andrea M. Graf
Swartz Campbell, LLC
1650 Market Street, 38th Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 299-1911

Anna V. Rio
Schmidt, Kirifides & Rassias
44 E. Front Street
Media, PA 19063
(610) 892-9300

Immediate Past Co-Chairs (2019)

Hon. Sandra Craig
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107-5157
(215) 560-2488

Jon Paul DeMarco
Law Office of Nathaniel M. Holmes, LLC
PO Box 4128
Harrisburg, PA 17111-4128
(717) 576-8365

Kelly Hemple
Krasno, Krasno & Onwudinjo
1429 Walnut Street, 16th Floor
Philadelphia, PA 19102
(215) 223-6718

Co-Chair Elects (2021)

Hon. Audrey Timm
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107-5157
(215) 560-2488

Christopher M. Fox
Gross & Kenney, LLP
1500 JFK Boulevard
Suite 1450
Philadelphia, PA 19102
(267) 589-0090

Caroline E. Gentilcore
Thomas, Thomas & Hafer
Four Penn Center
1600 JFK Boulevard, Suite 620
Philadelphia, PA 19103
(215) 564-3281

Secretary

Joseph Ring
Dickie, McCamey & Chilcote, P.C.
1650 Arch Street, Suite 2110
Philadelphia, PA 19103
(215) 925-2289

Treasurer

Eric B. Pearson
Pearson Koutcher Law
1650 Arch Street, Suite 2501
Philadelphia, PA 19103

Sub-Committee Positions:

Fundraising Committee

Chair

Jeffrey S. Gross
Gross & Kenney, LLP
1500 JFK Boulevard
Suite 1450
Philadelphia, PA 19102
(267) 589-0090

Liaison Committee

Chair

Andrea M. Graf
Swartz Campbell, LLC
1650 Market Street, 38th Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 299-1911

Board of Governors Liaison

Mark L. Mazzanti
Del Collo & Mazzanti LLP
41 Leopard Road
Suite 200
Paoli, PA 19301
(610) 640-4800

Law School Liaison

Katherine Mutschler
Carpenter, McCadden and Lane, LLP
106 Chesley Drive, 2nd Floor
Media, PA 19063
(610) 627-9717

Legislative Liaison

Ruxandra M. Osgood
Pond Lehocky
2005 Market Street, 18th Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 568-7500

PA Bar Liaisons

Joseph Ring
Dickie, McCamey & Chilcote, P.C.
1650 Arch Street, Suite 2110
Philadelphia, PA 19103
(215) 925-2289

Alexander J. Kwasny
The Chartwell Law Offices, LLP
One Logan Square
130 North 18th Street – 26th Floor
Philadelphia, PA 19103-7533
(215) 972-5407

YLD Liaison

Patrick Cummings
Weber Gallagher
2000 Market Street
Suite 1300
Philadelphia, PA 19103
(215) 972-7900

Arts in the Court Committee

Co-Chair

Hon. Scott Olin
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107
(215) 560-2488

Co-Chair

Catherine Tanaka Surbeck
Freedman & Lorry, P.C.
1601 Market Street, 2nd Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 931-2551

CLE Committee

Co-Chair

Patrick M. Blair
Fine and Staud
1333 Race Street
Philadelphia, PA 19107-1556
(215) 665-0100

Co-Chair

Kimberly L. Costello
Chartwell Law
970 Rittenhouse Road, Suite 300
Eagleville, PA 19403
(610) 666-2082

Co-Chair

Kelly Hemple
Krasno, Krasno & Onwudinjo
1429 Walnut Street, 16th Floor
Philadelphia, PA 19102
(215) 223-6718

Co-Chair

Caitlin M. Sullivan
Chartwell Law
970 Rittenhouse Road, Suite 300
Eagleville, PA 19403
(610) 666-8423

Charitable Events and Community Service Committee

Chair

Alexis C. Handrich
Pond Lehocky
2005 Market Street, 18th Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 568-7500

Co-Chair

Hon. Tina Maria Rago
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street, Suite 401
Philadelphia, PA 19107
(215) 560-2488

Communications and Marketing Committee

Co-Chairs

Hon. Audrey Timm
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107-5157
(215) 560-2488

Christopher M. Fox
Gross & Kenney, LLP
1500 JFK Boulevard
Suite 1450
Philadelphia, PA 19102
(267) 589-0090

Caroline E. Gentilcore
Thomas, Thomas & Hafer
Four Penn Center
1600 JFK Boulevard, Suite 620
Philadelphia, PA 19103
(215) 564-3281

Web Liaison

Hon. Denise E. Krass
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107
(215) 560-2488

Bench/Bar Liaison for Internet and WIFI at the Philadelphia District Office

Hon. Todd Seelig
Workers' Compensation Office of Adjudication
110 N. 8th Street
Suite 401
Philadelphia, PA 19107-5157
(215) 560-2488

Social Media Coordinator & Creative Consultant

Christopher M. Fox, Esquire
Gross & Kenney, LLP
1500 JFK Boulevard
Suite 1450
Philadelphia, PA 19102
(267) 589-0090

Monthly case law analysis; Writer

Mitchell I. Golding
Campbell, Lipski & Dochney
2000 Market Street
Suite 1100
Philadelphia, P 19103
(215) 861-6700

New Membership

Andrea Cicero Rock
Marshall Dennehey Warner Coleman & Goggin
2000 Market Street, Suite 2300
Philadelphia, PA 19103
(215) 575-2756

Jon Paul DeMarco
Law Office of Nathaniel M. Holmes, LLC
PO Box 4128
Harrisburg, PA 17111-4128
(717) 576-8365

Photographer

Kenneth M. Kapner
Law Offices of Kenneth M. Kapner, PC
1333 Race Street, Suite 205
Philadelphia, PA 19107
(800) 975-5855

Photographer

Robert P. Schenk
Marshall Dennehey
2000 Market Street, Suite 2300
Philadelphia, PA 19103
(215) 575-2645

Diversity and Inclusion Committee

Co-Chair

Kaitlin Files
Pond Lehocky
2005 Market Street, 18th Floor
Philadelphia, PA 19103
(215) 568-7500

Co-Chair

Jenna L. King
Carpenter, McCadden & Lane, LLP
Jefferson Building
106 Chesley Drive
Media, PA 19063-1759
(610) 627-9063

Mission 25 Events Committee

2020 Co-chairs: Hon. Tina Maria Rago, Andrea M. Graf (secretary), and Anna V. Rio

2019 Immediate Past Co-Chair: Kelly Hemple

2021 Chair Elects: Hon. Audrey Timm, Caroline E. Gentilcore, Christopher M. Fox

Executive Board members: Hon. Denise E. Krass (meeting planner), Andrea Cicero Rock, Danielle DeRosa, Jeffrey Gross, Alexis Handrich

Of Counsel

Hon. A. Michael Snyder
Dispute Resolution Institute
Two Logan Square
18th & Arch Streets, Suite 660
Philadelphia, PA 19103
(215) 656-4374